Ako postupovať pri kúpe dodávky?

Na výkon mnohých profesií je dodávka nevyhnutná. Ak práve stojíte pred rozhodnutím, či si zaobstarať nové alebo ojazdené úžitkové vozidlo, dôkladne zvážte všetky pre aj proti. V prípade dodávok platia podobné pravidlá ako pri kúpe osobného vozidla. S ohľadom na vyššiu prevádzkovú záťaž je na mieste zvýšená ostražitosť predovšetkým v súvislosti s bazárovými vozidlami. A hneď na úvod podotýkame, že sa oplatí vyberať ojazdeninu spoločne s nezávislým odborníkom. K srdcu si však vezmite aj nasledujúce rady.

Budete mať pre vlastnú dodávku využitie?

Ešte predtým, než zavítate k predajcovi nových alebo ojazdených úžitkových vozidiel, položte sami sebe jednoduchú otázku. Oplatí sa vám vôbec investovať do vlastnej dodávky? Pre sviatočných užívateľov je často vhodnejší prenájom – tým skôr, ak má vozidlo po celý rok zaháľať. Potom sa samozrejme oplatí prenájom, vďaka ktorému nebudete musieť riešiť opravy, technické kontroly a platiť za poistenie a ďalšie poplatky.

Vyberte si úžitkový automobil na mieru svojim potrebám

Ak zistíte, že sa vám obstaranie novej alebo ojazdenej dodávky oplatí, môžete sa pustiť do výberu. Premýšľajte ekonomicky a zvoľte taký typ vozidla, ktorý plne zodpovedá vášmu využitiu. V závislosti od množstva a hmotnosti prepravovaného nákladu vyberte vhodnú motorizáciu (dostatočne výkonný, ale úsporný motor) a kapacitu nákladového priestoru.

Je nová dodávka stávkou „na istotu“?

Na záver sa vrátime k otázke, ktorá zaznela v úvode. V čom tkvie výhody / nevýhody novej / ojazdenej dodávky? Nový úžitkový automobil je v perfektnom technickom stave. Dostanete naň niekoľkoročnú záruku a budete mať istotu, že pomerne dlhú dobu nebudete musieť investovať do opráv. Na druhú stranu sa zmierte s vyššou investíciou, čo je pre mnoho živnostníkov kľúčové. Ojazdenú dodávku zaobstaráte aj „za hubičku“, ale nikto vám nezaručí, ako dlho vydrží v prevádzke. Preto je vhodné navštíviť bazár úžitkových vozidiel spoločne s odborníkom, ktorý vozidlo svedomito preklepne a upozorní vás na možné riziká.

Publikované: 17. 02. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Viola Havlíčková