Ako si vybrať kvalitné nové auto do vysokohorských podmienok

Jazda vo vysokohorských podmienkach so sebou prináša výzvy, ktoré si v prípade, že hľadáte nové auto, vyžadujú osobitnú pozornosť. Kvalitné vozidlo pre takéto podmienky môže znamenať rozdiel medzi pohodlnou a bezpečnou jazdou a nepríjemnými problémami.

Možno milujete rýchle žihadlo, akým je napríklad nový Opel Astra. Alebo skôr obľubujete SUV podobné Opel Grandland. A čo takto crossover v podobe Opel Crossland? Nech je to akokoľvek, v budúcnosti sa s rodinou môžete rozhodnúť vyraziť na hory. A vtedy je dobré byť pripravený.

Na tieto faktory si dajte pozor v prípade, že si plánujete zaobstarať nové auto a často jazdíte vo vysokohorských podmienkach.

Pohon všetkých kolies

Pri vysokohorských podmienkach, kde sa môžete stretnúť s rôznymi terénmi a poveternostnými podmienkami, je dôležité mať spoľahlivý pohon všetkých kolies. Tieto systémy zabezpečujú lepšiu trakciu a kontrolu vozidla na klzkých cestách alebo nerovných povrchoch, ktoré sú charakteristické pre horské prostredie. Sneh, námraza či dokonca blato sú podmienky, s ktorými si 4x4 autá hravo poradia.

Výkonný motor

Vysokohorské cesty bývajú náročné a dvojnásobne to platí na Slovensku. Ak hľadáte nové auto, je dôležité myslieť na dostatočný výkon, na ktorý sa môžete v každom prípade spoľahnúť. Takéto vozidlo potom poľahky zvládne stúpanie, a to aj v prípade, že je nasnežené. Pokiaľ chcete myslieť ekologicky, dbajte aj na čo najnižšiu spotrebu paliva.

Výborná ovládateľnosť

Vysokohorské cesty sú náročné aj pokiaľ ide o ovládateľnosť vozidla. Hľadajte auto s dobrým podvozkom, ktorý zvláda nerovné povrchy, ale aj auto s vyššou svetlou výškou, ktorá vám poskytne dokonalý prehľad počas jazdy. Nezabúdajte ani na silné brzdy a kvalitné pneumatiky a zapracujte na svojich vodičských schopnostiach. Pri zjazde buďte opatrný, brzdite radšej skôr a snažte sa vyhnúť šmyku.

Špecifické funkcie

Moderné technológie a funkcie dokážu urobiť aj jazdu vo vysokohorských podmienkach bezpečnou. Za zmienku stoja napríklad rôzne režimy jazdy pre zlepšenú trakciu na snehu alebo ľade, systémy asistencie pri zjazde zo svahu, sledovanie slepého uhla alebo elektronický stabilizačný systém (ESP) či antiblokovací systém (ABS). Pokiaľ teda viete, že budete svoje nové auto často využívať v horách, vo výbave hľadajte práve tieto funkcie.

Pri výbere nového auta pre vysokohorské podmienky je dôležité zvážiť všetky spomenuté faktory. Iba v tom prípade si budete môcť so svojou rodinou užívať spoľahlivú a bezpečnú jazdu aj v krásnych, ale náročných horských krajinách. Vždy dbajte na bezpečnosť a jazdite zodpovedne.

Publikované: 01. 02. 2024

Kategória: Tipy a rady

Autor: Jindřich Novosad