Ako nenaletieť v autobazáre?

Kúpa vozidla v autobazáre má svoje výhody, medzi ktoré patrí napríklad to, že sa dá ojazdený automobil vziať aj na splátky. Takže ak nemáte dostatok hotovosti na nákup vozidla cez inzerát a zároveň si nemôžete dovoliť nové auto, nezostane vám nič iné, než dúfať, že vás vo vybranom autobazáre príliš „neošklbou“. Pripravili sme pre vás niekoľko praktických odporúčaní, ktoré riziko zlej kúpy výrazne znížia.

Lenivá huba, holé nešťastie

Zákazník je ten, kto platí, takže či už máte spadené na ojazdené rodinné vozidlá, športiaky alebo postarší autobus, neváhajte sa na čokoľvek opýtať. Vopred si pripravte zoznam otázok, čím predídete tomu, že na niečo dôležité zabudnete. Palčivé otázky (napr. ohľadom merania hĺbky laku, možnosti prehliadky vo vami vybranom servise a pod.) bazaristu zaskočia a bude s vami jednať oveľa opatrnejšie a férovejšie.

Na kilometroch (ne)záleží

V čase, keď sa veselo stáča tachometre s nájazdom 300 tisíc, ale aj s polovičným a ešte menším nájazdom, je rozhodovanie podľa uvedených najazdených kilometrov bezpredmetné. A aj keby tachometer stočený nebol, hlavnú úlohu zohráva celkový technický stav vozidla. Ten vám objektívne oznámi mechanik vo vami vybranom servise.

Vyžiadajte si testovaciu jazdu

Niektorí predajcovia sa cmúľajú, ale každý solídny autobazár Praha vám automobil zverí. Ak vám nebude pár kilometrov testovacej jazdy stačiť, môžete sa predajcu opýtať, či by ste nemohli za volantom stráviť viac času. Prehoďte poznámku o tom, že uhradíte spotrebované palivo - ponuku zrejme odmietne, ale aj tak vás nechá prejsť dlhšiu trasu. Počas testovacej jazdy sa započúvajte do všetkých zvukov a pazvukov, chod pedálov a radiacej páky, brzdenie a stabilitu auta.

Máte finančnú rezervu?

Kúpu ojazdeného vozidla sa v drvivej väčšine prípadov nasledujú určité ponákupné investície. A hoci sa väčšina automobilov predáva v „top stave“, počítajte s tým, že do svojho zánovného plechového maznáčika nejakú tú korunu pustíte. Aj preto sa oplatí zvážiť výkup áut na protiúčet – za svoje staré vozidlo dostanete vyššiu čiastku, než keby ste ho predávali nesúbežne s nákupom nového vozidla.

Prečítajte si kúpnu zmluvu

Kúpnu zmluvu väčšinou vypracováva autobazár a ak nechcete zapadnúť do štatistík ľudí, ktorí si ju neprečítali a prehlúpili, poriadne si preštudujte všetky ustanovenia. Ak budete mať akékoľvek pochybnosti, nič nepodpisujte a konzultujte zmluvu s právnikom. V prípade kúpy drahšieho vozidla sa investícia do právneho poradenstva rozhodne vyplatí. A určite nebude od veci, keď vám autobazár vydá certifikát o to, že sa vaše auto nenachádza na zozname kradnutých vozidiel.

Publikované: 17. 02. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Viola Havlíčková