Prešívané oblečenie je trendy, upcyklujte tiež

Oblečenie, ktoré už z rôznych dôvodov nenosíme, nám leží doma v skrini alebo ho väčšinou jednoducho vyhodíme. Pritom stačí chvíľka pri šijacom stroji a zo starého kúsku je moderné. Upcyklácia je totiž stále obľúbenejšia.

Premena na nové

S pojmom recyklácia sa stretávame denne a považujeme ho za úplne bežný. Veciam, ktoré považujeme za odpad, môže recyklácia pomôcť k ďalšiemu využitiu. Triedime tak plast, papier aj sklo a pomaly si zvykáme tiež na triedenie textilu. Aj ten nájde svoje využitie v ďalšom spracovaní. Niektoré kúsky oblečenia ale nechceme len tak zahodiť, máme k nim určité puto alebo sa nám stále páčia, len už sa na nich podpísal zub času alebo nám jednoducho nesedia. Keď máte doma šijací stroj a trochu kreatívne myslenie, dokážete práve takéto oblečenie prešiť, aby išlo znovu nosiť a navyše bolo slušivé. A práve prešíváním vecí upcyklujeme, teda premieňame už nepotrebné oblečenie na nové. Než teda vyradíte ďalší kus oblečenia zo skrine, pozrite si ho a skúste si predstaviť, čo všetko sa s ním dá ešte robiť.

Nielen na seba

Nemusí to vždy byť len ďalšie oblečenie, možností je veľa. Z uteráka sa dajú ešte ušiť žinky, zo starých košieľ šaty alebo napríklad vystužené košíky na drobnosti a dve tričká kreatívne spojíte do jedného originálneho. Vyskúšať môžete rôzne techniky šitia a zdobenia, na pružné materiály sa vám bude hodiť overlock, potom sa môžete pustiť do naozaj akejkoľvek premeny. Možno vám v začiatkoch príde, že ste do šitia na stroji a prešívania vložili viac času a energie, než keby ste si podobný kúsok rovno kúpili nový a hotový, ale rozdiel spoznáte hneď pri prvom nosení. Mať na sebe niečo, čo je naozaj naše a jedinečné, to sa nikde kúpiť nedá. Pri tvorení nových vecí zapojíte ruky aj hlavu, a hoci sa to nezdá, budete aj odpočívať. Šitie a všetko okolo neho je iná činnosť, než ktorú robíme ako bežnú, a aj preto je stále obľúbenejšie.

Publikované: 21. 03. 2021

Kategória: Nezařazené

Autor: Viola Havlíčková