Ako si vybrať offroad pneumatiky pre vozidlo s pohonom 4×4?

Splnili ste si sen a zaobstarali si tak trochu iný automobil, než na aký ste boli doteraz zvyknutí? Pokiaľ vám v garáži drieme SUV alebo offroad s pohonom 4×4, pravdepodobne sa nemôžete dočkať, až vyskúšate jeho limity. Ešte predtým sa ale presvedčte o stave jednej z najdôležitejších súčastí. Nebudete náhodou potrebovať nové offroad pneumatiky? Ich význam rozhodne nepodceňujte, tým skôr v prípade automobilov, ktoré sú na rozdiel od bežných osobných áut určené pre ťažšie terény. A my vám prezradíme, ako offroad pneumatiky vybrať.

Cena (ne)hrá rolu

Máme dobrú správu pre majiteľov offroadov a SUV, ktorí majú obmedzený rozpočet. Najdrahšie totiž neznamená najlepšie, takže aj v segmente cenovo dostupných pneumatík zoženiete dostatočne kvalitné kúsky. Rozdiely v cene môžu dosahovať aj niekoľko tisíc korún za jedinú pneumatiku, preto sa oplatí venovať výberu dostatok pozornosti. Venujte pozornosť jednotlivým parametrom pneumatík a porovnávajte. Zaberie to síce dosť času, ale vo finále ušetríte bez toho, aby to bolo na úkor kvality. Inými slovami, kúpte si najlacnejšie pneumatiky s ohľadom na pomer ceny/kvality. Vašim vodítkom sa môžu stať nezávislé testy renomovaných spoločností ako ADAC. Tie každoročne vydávajú výsledky nezávislého porovnania a samozrejme medzi nimi nechýbajú ani pneumatiky pre SUV a offroady.

Na čo sa pri výbere offroad pneumatík zamerať predovšetkým?

Rozdeliť jednotlivé parametre na viac a menej dôležité nemožno. Podstatné je, pre aké obdobie a prípadne aj na aké účely pneu budete potrebovať. Letné offroad pneumatiky by mali byť dostatočne pevné a odolať prípadnému prerazeniu, ku ktorému môže pri jazde ťažším terénom dôjsť. Zároveň by mali mať dobrú priľnavosť na suchej a mokrej vozovke, ako aj na rôznych typoch povrchov. Nezabudnite si vybrať pneumatiky, ktoré zodpovedajú hmotnosti vášho vozidla! Zimné offroad pneumatiky by mali byť veľmi dobre ovládateľné pri jazde na snehu a ľade. Mali by tiež odolať pôsobeniu soli a pri nízkych teplotách zostať dostatočne mäkké. Celoročné offroad pneumatiky vyberajte veľmi starostlivo – musia mať vo všetkých ohľadoch čo najlepšie vlastnosti, pretože ich budete používať po celý rok. Počítajte však s tým, že nikdy nebudú také kvalitné ako letné/zimné pneumatiky. Ak budete mať na výber, radšej sa prikloňte k dvom sadám pneumatík.

Publikované: 17. 02. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Viola Havlíčková