Proteín a všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

Možno plánujete začať brať proteín, ale neviete, ako ho používať. Vysvetlíme vám, na čo vlastne proteíny alias bielkoviny slúžia. Sú základnou stavebnou zložkou pre rast svalov, ale predovšetkým sa starajú o správnu funkciu vašich tkanív, šliach, kože a idú dôležité pre celý rad ďalších telesných zložiek. Bielkoviny zároveň pomáhajú znižovať množstvo tukov v tele a sú veľmi užitočné na podporu imunitného systému. Užívaním proteínov teda nielenže podporíte rast svalstva, ale aj ďalšie telesné procesy. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate všetko, čo o proteínoch potrebujete vedieť.

Proteín je základný stavebný prvok ľudského tela

Ako sme už spomenuli vyššie, bielkoviny hrajú dôležitú úlohu v mnohých telesných procesoch, a preto je potrebné udržiavať v tele dostatočné množstvo týchto aminokyselín. Proteín dokáže pomáhať pri spaľovaní tukov alebo aj pri regenerácii. Tip: Hľadáte kvalitný proteín? Dôležité informácie vám prezradí táto protein&co recenzia na Ecoblogu. Radek z Ecoblogu má s nákupom produktov od protein&co skúsenosť a neváhal sa o ňu podeliť s čitateľmi.

Kedy brať proteín?

Pre konzumáciu proteínov nie je jasne stanovená doba, kedy by ste ich mali užívať, ako napríklad u „nakopávačov“. Môžete ich konzumovať kedykoľvek počas dňa, avšak z vlastnej skúsenosti neodporúčame požívať proteíny pred náročným fyzickým tréningom, pretože vás príliš zasýtia. Najlepšie dodajte telu jednu dávku počas dňa alebo po tréningu. Nemusíte proteín pridávať iba do svojho shakeru (fľaša na vodu), ale tiež sa dokonale hodí napríklad do palaciniek, lievancov alebo napríklad do jogurtu.

Aké má proteín účinky?

Proteín dodá telu všetky potrebné zložky, aby organizmus správne regeneroval po fyzickom vypätí. Podporuje rast svalovej hmoty a spaľovania tukov, cítite sa lepšie a predovšetkým zvyšuje energetickú hodnotu.

Publikované: 26. 07. 2022

Kategória: Tipy a rady

Autor: Viola Havlíčková